publikacje

  1. Książka "Historia Jazzu - 100 wykładów" – wyd. Infomax/Dobre Wydawnictwo Katowice 2009
  2. Podręcznik "Kontrabas Jazzowy" - wyd. Akademia Muzyczna Wrocław 2013
  3. Tomik wierszy "W niepogodę" - wyd. Biblioteka Śląska 2005
  4. Tomik wierszy "Zjesienniony" - 2010
  5. "Mulatyzm"
  6. "Na sportowo ;)"

"Kontrabas Jazzowy" - wyd. Akademia Muzyczna, Wrocław 2013.

Książka kierowana do adeptów gry na tym instrumencie -uczniów i studentów szkół muzycznych oraz amatorów/samouków. Może być także przydatna w procesie kształcenia gitarzystów basowych, a nawet puzonistów czy tubistów- z uwagi na uniwersalność omawianych zagadnień, oraz (częściową) notację w kluczu basowym.
Poruszane tu kwestie wykraczają poza zagadnienia czysto techniczne (intonacja, biegłość, zmiany pozycji, rejestry, dwudźwięki, palcówki itd.) i dotyczą także harmonii, skal, improwizacji, basowego akompaniamentu i repertuaru.
Bogaty zestaw autorskich przykładów, etiud, ćwiczeń, kompozycji i transkrypcji przekracza liczbę 300.

Spis treści
Wstęp
Rozdz. 1 Topografia gryfu
Rozdz. 2 Aparat gry
Rozdz. 3 Zmiany pozycji
Rozdz. 4 Akordy
Rozdz. 5 Technika
Rozdz. 6 Walking
Rozdz. 7 Inne linie basowe
Rozdz. 8 Pentatonika
Rozdz. 9 Skala bluesowa
Rozdz. 10 Diatonika
Rozdz. 11 Skale kościelne
Rozdz. 12 Skale dominantowe
Rozdz. 13 Chromatyka
Rozdz. 14 Legato
Rozdz. 15 Improwizacja-melodyka
Rozdz. 16 Improwizacja –rytm
Rozdz. 17 Transkrypcje
Rozdz. 18 Repertuar
Zakończenie"Właśnie ukazała się książka, która może dokonać przełomu w polskiej edukacji jazzowej. Niewątpliwie cechuje ją wysoki stopień fachowości i uporządkowania metodycznego; może stać się wzorcem dla innych polskich podręczników do nauki jazzu, których wciąż na naszym rynku brak.
(...) może być przydatna nie tylko dla kontrabasistów, ale również dla innych instrumentalistów, którzy potrafią czytać w kluczu basowym. Warto, aby studiowali ją także gitarzyści basowi (...)
(...) Książka jest podręcznikiem kompletnym w tym sensie, że każdy z 18. rozdziałów obejmuje kolejno ważny element rozwoju muzyka.
(...) Od niemal 30 lat prof. Jacek Niedziela-Meira jest cenionym pedagogiem, który wykształcił wielu wspaniałych kontrabasistów jazzowych. Mówi się: "poznacie go po owocach jego".
Piotr Rodowicz, Jazz Forum, 2013."Książka Jacka Niedzieli-Meiry jest kluczem otwierającym drzwi do świata kontrabasu jazzowego. Doskonała metodyka, perfekcyjny dobór ćwiczeń. Pozycja obowiązkowa na pulpicie zarówno początkującego jak i doświadczonego basisty." 
Wojciech Pulcyn"Książka "Kontrabas Jazzowy" to doskonałe kompendium wiedzy dla wszystkich basistów, niezależnie od stopnia ich muzycznego zaawansowania. Długo czekałem na taką publikację. Nareszcie...:))) Gratuluję, Jacku !!!"
Andrzej Święs"Jest to znakomity podręcznik i cieszy fakt, że nawet po studiach za jego pomocą mogę mieć styczność z kwintesencją licznych zagadnień zebranych w jednym miejscu...-bezcenne."
Kamil Pełka


"Gdybym miał podać kilka metod na skuteczną naukę jazzowej gry na kontrabasie, to obok kultowych nagrań płytowych poleciłbym podręcznik nie inny niż "Kontrabas jazzowy" autorstwa wybitnego kontrabasisty, kompozytora, pedagoga i historyka - Jacka Niedzieli-Meiry. Poruszone są w niej fundamentalne zasady dotyczące aparatu gry oraz zagadnień harmonicznych. Autor znajduje odpowiedź na szereg technicznych problemów, jakie spotykają początkujących basistów. Różnorodność ćwiczeń ujętych w osiemnastu rozdziałach, pozwala na wszechstronny rozwój basowego rzemiosła i może stać się inspiracją również dla zaawansowanych basistów, oraz wszystkich tych, których interesuje fachowość jazzowego kontrapunktu basowego.
Książka ta jest niewątpliwie pionierska w swojej klasie i powinna posłużyć jako wspomagający materiał dydaktyczny również w klasycznym szkolnictwie gry na kontrabasie.
Jej wiarygodność jest potwierdzona osobą autora, którego dotychczasowa twórczość i zasługi, a przede wszystkim gra - są chlubą dla polskiego jazzu w świecie."
Michał Kapczuk"Wspaniały podręcznik. Moim zdaniem powinien się nazywać "Współczesny kontrabas jazzowy" traktuje bowiem o na wskroś nowoczesnym podejściu do kształtowania linii basowej w muzyce jazzowej. Co niezmiernie istotne, zawarte w nim zagadnienia uczą jednocześnie poszanowania tradycji i rzetelnej dyscypliny harmonicznej. Publikacja godna polecenia wszystkim jazzmanom, nie tylko basistom. Pokazuje jak istotną rolę odgrywa najniższy głos jazzowej partytury".
Mariusz Bogdanowicz"Mistrzowski podręcznik ! Gratuluję, jestem pełen podziwu dla wykonanej pracy. Na pewno wykorzystam dla własnego rozwoju i studentów. Dziękuję".
Michał Barański"Obowiązkowa pozycja dla każdego basisty. Zarówno dla pedagogów, jak i dla tych dążących do samorozwoju, dla stawiających pierwsze kroki w materii kontrabasu jazzowego i dla zawodowych basistów. Każdy, zależnie od poziomu zaawansowania, w inny sposób wykorzysta zamieszczone ćwiczenia i przykłady, poprzez które autor z pewnością inspiruje do dalszych poszukiwań i rozbudza chęć nieustannego doskonalenia swoich umiejętności."
Roman Chraniuk


Do nabycia:
www.amuz.wroc.pl
Cena 45 zł.

...wstecz

aktualności

"Modrzewie siwieją na rudo" - nowa książka...więcej

 

W Pałacu Prezydenckim...więcej

 ...więcej

 

"Historia Jazzu 100 wykładów" - drugie wydanie...więcej

 

"Profesura"....więcej

 

Zasłużony dla Kultury Polskiej
z rąk ministra B. Zdrojewskiego....więcej

 

Bass Fest 2014 - Bańska Bystrzyca...więcej

 

Literki 2014

...więcej

 

muzyka

"Bassville 2" - maj 2013....więcej